F920J156MPA
AVX Corporation
F920J156MPA
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F920J156MPA with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F920J156MPA
Manufacturer AVX Corporation
Description CAP TANT 15UF 6.3V 20% 0805
(In US Dollars)
3000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:6.3V
Type:Molded
Tolerance:±20%
Size / Dimension:0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Series:F92
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:0805 (2012 Metric)
Other Names:F920J156MPAAVX
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Manufacturer Size Code:P
Lifetime @ Temp.:-
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)
Features:General Purpose
Failure Rate:-
ESR (Equivalent Series Resistance):6 Ohm
Detailed Description:15µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 0805 (2012 Metric) 6 Ohm
Capacitance:15µF