F6W0.75WH100
Techflex
F6W0.75WH100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F6W0.75WH100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F6W0.75WH100
Manufacturer Techflex
Description SELF WRAP 3/4" X 100' WHITE
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.027" (0.69mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:F6® Woven Wrap
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:100' (30.48m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:-
Features:Clean Cut
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:0.750" (19.05mm)