F6N0.25BK100
Techflex
F6N0.25BK100
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F6N0.25BK100 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F6N0.25BK100
Manufacturer Techflex
Description SELF WRAP 1/4" X 100' BLACK
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 119 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
20 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:F6®
Other Names:1030-1077
F6N025BK100
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:100' (30.48m)
Heat Protection:-
Features:Chemical Resistant, Clean Cut
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.250" (6.35mm)