F6F1.50TB
Techflex
F6F1.50TB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F6F1.50TB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F6F1.50TB
Manufacturer Techflex
Description SELF WRAP 1.5" X 75' BLACK/WHITE
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.038" (0.96mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:F6® FR
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL VW-1
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:75.00' (22.86m)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Heat Protection:Flame Retardant
Features:Chemical Resistant, Clean Cut, Self Extinguishing, Solvent Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:1.500" (38.10mm)