F6F0.75TB
Techflex
F6F0.75TB
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F6F0.75TB with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F6F0.75TB
Manufacturer Techflex
Description SELF WRAP 3/4" X 100' BLACK/WHT
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 8 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs5 pcs10 pcs
20 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Width:-
Wall Thickness:0.025" (0.64mm)
Type Attributes:Split Flexible Tube
Type:Self Wrap
Series:F6® FR
Other Names:1030-1359
F6F0.75TB-ND
Operating Temperature:-70°C ~ 125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material Flammability Rating:UL VW-1
Material:Polyethylene Terephthalate (PET), Halogen Free
Manufacturer Standard Lead Time:5 Weeks
Liquid Protection:-
Length:100' (30.48m)
Heat Protection:Flame Retardant
Features:Chemical Resistant, Clean Cut, Self Extinguishing, Solvent Resistant
Environment Protection:-
Diameter - Outside, Non-Expanded:-
Diameter - Inside, Non-Expanded:0.750" (19.05mm)