F55J50RE
Ohmite
F55J50RE
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F55J50RE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F55J50RE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 50 OHM 5% 55W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 4400 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:50 Ohms
Power (Watts):55W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max):0.563" (14.29mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:50 Ohms ±5% 55W Wirewound Chassis Mount Resistor