F55J4R0E
Buy F55J4R0E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F55J4R0E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 4 OHM 5% 55W
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:4 Ohms
Power (Watts):55W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:OHF55J4R0E
OHF55J4R0E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max):0.563" (14.29mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:4 Ohms ±5% 55W Wirewound Chassis Mount Resistor