F55J20KE
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F55J20KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F55J20KE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 20K OHM 5% 55W
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):55W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:OHF55J20KE
OHF55J20KE-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Flange Braces, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.563" (14.29mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:20 kOhms ±5% 55W Wirewound Chassis Mount Resistor