F464FN823J2K5Z
KEMET
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F464FN823J2K5Z with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F464FN823J2K5Z
Manufacturer KEMET
Description CAP FILM 0.082UF 5% 2.5KVDC RAD
(In US Dollars)
920 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:2500V (2.5kV)
Voltage Rating - AC:900V
Tolerance:±5%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.240" L x 0.689" W (31.50mm x 17.50mm)
Series:F464
Ratings:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial
Other Names:Q7782096
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:26 Weeks
Lead Spacing:1.083" (27.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.102" (28.00mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.082µF Film Capacitor 900V 2500V (2.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.082µF