F40J7R5E
Buy F40J7R5E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F40J7R5E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 7.5 OHM 5% 40W
(In US Dollars)
25 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±400ppm/°C
Size / Dimension:2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:7.5 Ohms
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:OHF40J7R5E
OHF40J7R5E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max):0.563" (14.29mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:7.5 Ohms ±5% 40W Wirewound Chassis Mount Resistor