F40J2K0E
Ohmite
F40J2K0E
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F40J2K0E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F40J2K0E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 2K OHM 5% 40W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 30 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:2 kOhms
Power (Watts):40W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max):0.563" (14.29mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:2 kOhms ±5% 40W Wirewound Chassis Mount Resistor