F339X141048MIP2T0
Electro-Films (EFI) / Vishay
F339X141048MIP2T0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F339X141048MIP2T0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F339X141048MIP2T0
Manufacturer Electro-Films (EFI) / Vishay
Description CAP FILM 0.1UF 20% 1KVDC RADIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs300 pcs600 pcs
1200 pcs2700 pcs5100 pcs
Data sheet
Voltage Rating - DC:1000V (1kV)
Voltage Rating - AC:480V
Tolerance:±20%
Termination:PC Pins
Size / Dimension:1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Series:F339X1
Ratings:X1
Packaging:Tray
Package / Case:Radial
Other Names:339X141048MIP2T0
BC3067
F339X141048MIP2T0-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 110°C
Manufacturer Standard Lead Time:15 Weeks
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.610" (15.50mm)
Features:-
Dielectric Material:Polypropylene (PP), Metallized
Detailed Description:0.1µF Film Capacitor 480V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Capacitance:0.1µF