F20J40KE
Buy F20J40KE with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F20J40KE
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 40K OHM 5% 20W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:40 kOhms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:OHF20J40KE
OHF20J40KE-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max):0.375" (9.53mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:40 kOhms ±5% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor