F20J400E
Buy F20J400E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F20J400E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 400 OHM 5% 20W
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:400 Ohms
Power (Watts):20W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:OHF20J400E
OHF20J400E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Height - Seated (Max):0.375" (9.53mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:400 Ohms ±5% 20W Wirewound Chassis Mount Resistor