F1892DH600
Crydom
F1892DH600
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F1892DH600 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F1892DH600
Manufacturer Crydom
Description MODULE SCR/DIODE 90A 240VAC
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 11 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs50 pcs100 pcs
Data sheet
Voltage - Off State:600V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):3V
Structure:Series Connection - SCR/Diode
Series:-
Packaging:Bulk
Package / Case:Module
Other Names:CC2005
F1892DH600-ND
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of SCRs, Diodes:1 SCR, 1 Diode
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:8 Weeks
Detailed Description:SCR Module 600V Series Connection - SCR/Diode Chassis Mount Module
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):1950A @ 60Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):150mA