F17FA-03MC
Copal Electronics
F17FA-03MC
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F17FA-03MC with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F17FA-03MC
Manufacturer Copal Electronics
Description FAN AXIAL 17X5MM 3.3VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 424 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs60 pcs
120 pcs300 pcs540 pcs
Data sheet
Width:5.00mm
Weight:-
Voltage Range:3.1 ~ 3.5VDC
Voltage - Rated:3.3VDC
Termination:2 Wire Leads
Static Pressure:0.024 in H2O (6.0 Pa)
Size / Dimension:Square - 17mm L x 17mm H
Series:F17FA
RPM:7000 RPM
Other Names:563-1384
Operating Temperature:32 ~ 140°F (0 ~ 60°C)
Noise:5.0 dB(A)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material - Frame:Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Material - Blade:Acrylic Butadiene Styrene (ABS), Polybutylene Terephthalate (PBT)
Manufacturer Standard Lead Time:13 Weeks
Lifetime @ Temp.:-
Ingress Protection:-
Features:-
Fan Type:Tubeaxial
Current Rating:0.070A