F16-1250-C2
Triad Magnetics
F16-1250-C2
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F16-1250-C2 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F16-1250-C2
Manufacturer Triad Magnetics
Description XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE
(In US Dollars)
48 pcs
Data sheet
Weight:0.8 lb (362.87g)
Voltage - Secondary (Full Load):Parallel 8V, Series 16V
Voltage - Primary:115V
Voltage - Isolation:2500Vrms
Type:Laminated Core
Termination Style:PC Pin
Size / Dimension:57.15mm L x 47.63mm W
Series:Split Pack™, Class 2/3, F
Secondary Winding(s):Dual
Primary Winding(s):Single
Power - Max:20 VA
Other Names:237-1510
F16-1250-C2-B
F16-1250-C2-ND
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):36.50mm
Current - Output (Max):Parallel 2.5A, Series 1.25A