F10J250E
Ohmite
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy F10J250E with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. F10J250E
Manufacturer Ohmite
Description RES CHAS MNT 250 OHM 5% 10W
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±260ppm/°C
Size / Dimension:0.750" L x 0.375" W (19.05mm x 9.53mm)
Series:Stackohm® 250
Resistance:250 Ohms
Power (Watts):10W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Flat Oval
Other Names:OHF10J250E
OHF10J250E-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Flange Braces, Right Angle
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:12 Weeks
Lead Style:Solder Lugs
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.375" (9.53mm)
Features:-
Failure Rate:-
Detailed Description:250 Ohms ±5% 10W Wirewound Chassis Mount Resistor