EWT50JB25R0
Stackpole Electronics, Inc.
EWT50JB25R0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EWT50JB25R0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EWT50JB25R0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 25 OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 70 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)
Series:EWT
Resistance:25 Ohms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:EWT 50 25 5% B
EWT5025JB
EWT5025JB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Failure Rate:-
Detailed Description:25 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor