EWT50JB1K50
Stackpole Electronics, Inc.
EWT50JB1K50
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EWT50JB1K50 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EWT50JB1K50
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 50W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 43 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:0.563" Dia x 4.016" L (14.30mm x 102.00mm)
Series:EWT
Resistance:1.5 kOhms
Power (Watts):50W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:EWT 50 1.5K 5% B
EWT501.5KJB
EWT501.5KJB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Failure Rate:-
Detailed Description:1.5 kOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor