EWT225JB750R
Stackpole Electronics, Inc.
EWT225JB750R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EWT225JB750R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EWT225JB750R
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 750 OHM 5% 225W
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 35 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Series:EWT
Resistance:750 Ohms
Power (Watts):225W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:EWT 225 750 5% B
EWT225750JB
EWT225750JB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Failure Rate:-
Detailed Description:750 Ohms ±5% 225W Wirewound Chassis Mount Resistor