EWT225JB20K0
Stackpole Electronics, Inc.
EWT225JB20K0
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EWT225JB20K0 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EWT225JB20K0
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Description RES CHAS MNT 20K OHM 5% 225W
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs
50 pcs100 pcs250 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:-
Size / Dimension:1.126" Dia x 10.512" L (28.60mm x 267.00mm)
Series:EWT
Resistance:20 kOhms
Power (Watts):225W
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Tubular
Other Names:EWT 225 20K 5% B
EWT22520KJB
EWT22520KJB-ND
Operating Temperature:-55°C ~ 350°C
Mounting Feature:Brackets (not included)
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:14 Weeks
Lead Style:Tab
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:20 kOhms ±5% 225W Wirewound Chassis Mount Resistor