EW-01-12-G-D-700
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EW-01-12-G-D-700 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EW-01-12-G-D-700
Manufacturer Samtec, Inc.
Description .025" BOARD SPACERS
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Termination:Solder
Series:Flex Stack, EW
Row Spacing:0.100" (2.54mm)
Pitch:-
Packaging:Bulk
Number of Rows:2
Number of Positions:2
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Length - Tail:0.330" (8.382mm)
Length - Stack Height:0.700" (17.780mm)
Length - Post (Mating):-
Length - Overall Pin:1.030" (26.162mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:2 Position Header Spacer Connector Gold Through Hole