EVU-F2AH25C53
Panasonic
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EVU-F2AH25C53 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EVU-F2AH25C53
Manufacturer Panasonic
Description POTENTIOMETER 9MM
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Tolerance:±20%
Termination Style:PC Pins, Board Locks
Temperature Coefficient:-
Taper:Reverse Logarithmic
Series:EVU
Rotation:300°
Resistive Material:-
Resistance (Ohms):5k
Power (Watts):0.05W, 1/20W
Other Names:EVUF2AH25C53
Number of Turns:1
Number of Gangs:1
Mounting Type:Through Hole, Snap In
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Detailed Description:5k Ohm 1 Gang Reverse Logarithmic Through Hole, Snap In Potentiometer None 1 Turn 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks
Bushing Thread:-
Built in Switch:None
Adjustment Type:Top Adjustment
Actuator Type:Flatted
Actuator Length:0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter:0.236" (6.00mm)