EVQ-QXM02W
Panasonic
EVQ-QXM02W
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EVQ-QXM02W with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EVQ-QXM02W
Manufacturer Panasonic
Description SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Termination Style:J Lead
Switch Travel:0.25mm
Switch Function:Off-Mom
Series:EVQQX
Packaging:Cut Tape (CT)
Outline:6.20mm x 6.20mm
Other Names:P13603SCT
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Operating Force:130gf
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Mechanical Life:1,000,000 Cycles
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Ingress Protection:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Illumination Type, Color:-
Illumination:Non-Illuminated
Features:Grounding Pin
Detailed Description:Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
Contact Rating @ Voltage:0.02A @ 15VDC
Circuit:SPST-NO
Actuator Type:Standard
Actuator Orientation:Top Actuated
Actuator Material:-
Actuator Length, Right Angle:-
Actuator Height off PCB, Vertical:2.50mm