EVC-I-75A-600-P-21
Cannon
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy EVC-I-75A-600-P-21 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. EVC-I-75A-600-P-21
Manufacturer Cannon
Description CONN INLET 75A 240V 21FT CABLE
Lead Free Status / RoHS Status Vendor undefined / Vendor undefined
Call
Reference Price
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Wire Gauge:-
Voltage Rating:240V, 600V
Style:Male Receptacle to Leads
Shielding:-
Series:EVC
Other Names:132025-4021
EVCI75A600P21
Operating Temperature:-40°C ~ 55°C
Number of Conductors:3 Power, 2 Signal
Length:21.00' (6.40m)
Features:Charging, Electric Vehicles
Detailed Description:21.00' (6.40m) Power Cord Black J1772 To Cable
Current Rating:75A