ESRL470M04R
Cornell Dubilier Electronics
ESRL470M04R
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESRL470M04R with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESRL470M04R
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM POLY 47UF 20% 4V SMD
Data sheet
Voltage - Rated:4V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:ESRL
Ripple Current @ High Frequency:1.6A @ 100kHz
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.043" (1.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):35 mOhm
Detailed Description:47µF 4V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 35 mOhm 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:47µF