ESRE391M0ER-F
Cornell Dubilier Electronics
ESRE391M0ER-F
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESRE391M0ER-F with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESRE391M0ER-F
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Description CAP ALUM POLY 390UF 20% 2.5V SMD
(In US Dollars)
Get a Quote
Data sheet
Voltage - Rated:2.5V
Type:Polymer
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Size / Dimension:0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Series:ESRE
Ratings:-
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:2917 (7343 Metric)
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):3 (168 Hours)
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Lead Spacing:-
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.161" (4.10mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:390µF 2.5V Aluminum Polymer Capacitor 2917 (7343 Metric) 1000 Hrs @ 105°C
Capacitance:390µF