ESR03EZPJ3R6
LAPIS Semiconductor
ESR03EZPJ3R6
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESR03EZPJ3R6 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESR03EZPJ3R6
Manufacturer LAPIS Semiconductor
Description RES SMD 3.6 OHM 5% 1/4W 0603
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs1000 pcs2500 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:ESR
Resistance:3.6 Ohms
Power (Watts):0.25W, 1/4W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:RHM3.6DCT
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:3.6 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film