ESQT-148-03-G-5-375
Buy ESQT-148-03-G-5-375 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESQT-148-03-G-5-375
Manufacturer Samtec, Inc.
Description ELEVATED 2MM SOCKETS
Series:ESQT
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:5
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:240
Insulation Height:0.375" (9.53mm)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:240 Position Elevated Socket Connector Through Hole
Current Rating:4.5A per Contact
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.083" (2.11mm)