ESQT-117-02-F-D-670
Buy ESQT-117-02-F-D-670 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESQT-117-02-F-D-670
Manufacturer Samtec, Inc.
Description ELEVATED 2MM SOCKETS
Series:ESQT
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:34
Insulation Height:0.670" (17.02mm)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:34 Position Elevated Socket Connector Through Hole
Current Rating:4.5A per Contact
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.180" (4.57mm)