ESQT-115-02-L-S-724
Buy ESQT-115-02-L-S-724 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESQT-115-02-L-S-724
Manufacturer Samtec, Inc.
Description ELEVATED 2MM SOCKETS
Series:ESQT
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:15
Insulation Height:0.724" (18.39mm)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:15 Position Elevated Socket Connector Through Hole
Current Rating:4.5A per Contact
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.126" (3.20mm)