ESQT-110-02-M-D-655
Buy ESQT-110-02-M-D-655 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESQT-110-02-M-D-655
Manufacturer Samtec, Inc.
Description ELEVATED 2MM SOCKETS
Series:ESQT
Row Spacing - Mating:0.079" (2.00mm)
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:2
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:20
Insulation Height:0.655" (16.63mm)
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:20 Position Elevated Socket Connector Through Hole
Current Rating:4.5A per Contact
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.195" (4.95mm)