ESQT-102-03-F-S-373
Samtec, Inc.
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESQT-102-03-F-S-373 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESQT-102-03-F-S-373
Manufacturer Samtec, Inc.
Description ELEVATED 2MM SOCKETS
(In US Dollars)
1 pcs
Data sheet
Voltage Rating:-
Termination:Solder
Style:Board to Board or Cable
Series:ESQT
Row Spacing - Mating:-
Pitch - Mating:0.079" (2.00mm)
Packaging:Bulk
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Rows:1
Number of Positions Loaded:All
Number of Positions:2
Mounting Type:Through Hole
Material Flammability Rating:UL94 V-0
Mated Stacking Heights:-
Manufacturer Standard Lead Time:3 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Insulation Material:Liquid Crystal Polymer (LCP)
Insulation Height:0.373" (9.47mm)
Insulation Color:Black
Ingress Protection:-
Features:-
Fastening Type:Push-Pull
Detailed Description:2 Position Elevated Socket Connector Through Hole
Current Rating:4.5A per Contact
Contact Type:Forked
Contact Shape:Square
Contact Material:Phosphor Bronze
Contact Length - Post:0.085" (2.16mm)