ESP040E-0800-42
ERP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESP040E-0800-42 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESP040E-0800-42
Manufacturer ERP Power
Description LED DRIVER CC AC/DC 28-42V 800MA
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Weight:0.489 lb (222g)
Voltage - Output:28 ~ 42 V
Voltage - Input (Min):220VAC
Voltage - Input (Max):240VAC
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.43" L x 2.36" W x 1.07" H (87.0mm x 59.9mm x 27.2mm)
Series:ESP
Ratings:IP64, NEMA 410
Power (Watts):34W
Operating Temperature:-30°C ~ 90°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OTP, SCP
Efficiency:87%
Dimming:Analog, ELV, Triac
Detailed Description:800mA 28 ~ 42 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):800mA