ESMQ401VSN271MP45S
Nippon Chemi-Con
ESMQ401VSN271MP45S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESMQ401VSN271MP45S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMQ401VSN271MP45S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:SMQ
Ripple Current @ Low Frequency:1.67A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.388A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-2773
ESMQ401VSN271MP45N
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.772" (45.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:270µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:270µF