ESMQ161VSN272MA40S
Nippon Chemi-Con
ESMQ161VSN272MA40S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESMQ161VSN272MA40S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMQ161VSN272MA40S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2700UF 20% 160V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:160V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:SMQ
Ripple Current @ Low Frequency:5.45A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.175A @ 50kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Other Names:565-3688
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2700µF 160V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2700µF