ESMH500VNN682MP50T
Buy ESMH500VNN682MP50T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMH500VNN682MP50T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 6800UF 20% 50V SNAP
(In US Dollars)
200 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:50V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Series:SMH
Ripple Current @ Low Frequency:3.81A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.1148A @ 100kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):49 mOhm @ 120Hz
Detailed Description:6800µF 50V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 49 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:6800µF