ESMH451VND102MB63T
Nippon Chemi-Con
ESMH451VND102MB63T
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESMH451VND102MB63T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMH451VND102MB63T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1000UF 20% 450V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 983 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.575" Dia (40.00mm)
Series:SMH
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Other Names:565-3761
ESMH451VND102MB63T-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Height - Seated (Max):2.559" (65.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1000µF