ESMH401VRD102MA80T
Buy ESMH401VRD102MA80T with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMH401VRD102MA80T
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
(In US Dollars)
100 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Series:SMH
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):3.228" (82.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1000µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1000µF