ESMG401ELL2R2MHB5D
Buy ESMG401ELL2R2MHB5D with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMG401ELL2R2MHB5D
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 2.2UF 20% 400V RADIAL
(In US Dollars)
1000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:400V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:38mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:95mA @ 100kHz
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:2.2µF 400V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:2.2µF