ESMG350ELL472MN35S
Nippon Chemi-Con
ESMG350ELL472MN35S
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESMG350ELL472MN35S with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESMG350ELL472MN35S
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 4700UF 20% 35V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status Lead free / RoHS Compliant
In stock 216 pcs
Reference Price
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs100 pcs500 pcs
1000 pcs2500 pcs5000 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:35V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:0.787" Dia (20.00mm)
Series:SMG
Ripple Current @ Low Frequency:2.51A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.7108A @ 100kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can
Other Names:565-1092
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL):Not Applicable
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Height - Seated (Max):1.437" (36.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:4700µF 35V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:4700µF