ESM040W-0700-56
ERP Power
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ESM040W-0700-56 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ESM040W-0700-56
Manufacturer ERP Power
Description LED DRIVER CC AC/DC 40-56V 700MA
(In US Dollars)
50 pcs
Data sheet
Weight:0.556 lb (252g)
Voltage - Output:40 ~ 56 V
Voltage - Input (Min):120VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:4.20" L x 2.37" W x 0.99" H (106.7mm x 60.3mm x 25.2mm)
Series:ESM
Ratings:IP64, IP20, NEMA 410
Power (Watts):39W
Operating Temperature:-30°C ~ 90°C
Number of Outputs:1
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:10 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Features:OCP, OTP, SCP
Efficiency:87%
Dimming:ELV, Triac
Detailed Description:700mA 40 ~ 56 V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Current - Output (Max):700mA