ES2000-NO.3-B8-0-108MM
Agastat Relays / TE Connectivity
ES2000-NO.3-B8-0-108MM
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ES2000-NO.3-B8-0-108MM with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ES2000-NO.3-B8-0-108MM
Manufacturer Agastat Relays / TE Connectivity
Description HEATSHK TUBING FR 10.8DIA 108MM
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Type:Tubing, Semi Rigid
Shrinkage Ratio:4 to 1
Shrink Temperature:110°C
Series:ES2000
Recovered Wall Thickness:0.075" (1.91mm)
Other Names:121397P068
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Material:Polyolefin (PO), Irradiated
Length:0.354' (107.95mm, 4.25")
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Inner Diameter - Supplied:0.427" (10.85mm)
Inner Diameter - Recovered:0.095" (2.41mm)
Features:Abrasion Resistant, Adhesive Lined, Flame Retardant, Fluid Resistant, Strain Resistant
Detailed Description:Heat Shrink Tubing, Semi Rigid 0.427" (10.85mm) 4 to 1 Black 0.354' (107.95mm, 4.25")