ERWF451LGC392MEB5M
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERWF451LGC392MEB5M with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERWF451LGC392MEB5M
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
(In US Dollars)
16 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:450V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:RWF
Ripple Current @ Low Frequency:13.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:18.76A @ 3kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:Bulk
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.240" (31.50mm)
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):4.528" (115.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:3900µF 450V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 85°C
Capacitance:3900µF