ERJ-P08J362V
Panasonic
ERJ-P08J362V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERJ-P08J362V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERJ-P08J362V
Manufacturer Panasonic
Description RES SMD 3.6K OHM 5% 2/3W 1206
(In US Dollars)
5000 pcs10000 pcs25000 pcs50000 pcs125000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:1206
Size / Dimension:0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Series:ERJ
Resistance:3.6 kOhms
Power (Watts):0.667W, 2/3W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:1206 (3216 Metric)
Other Names:ERJP08J362V
P3.6KALTR
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.028" (0.70mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Failure Rate:-
Detailed Description:3.6 kOhms ±5% 0.667W, 2/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film