ERJ-B2CJR056V
Panasonic
ERJ-B2CJR056V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERJ-B2CJR056V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERJ-B2CJR056V
Manufacturer Panasonic
Description RES 0.056 OHM 1W 1206 WIDE
(In US Dollars)
5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:0/ +150ppm/°C
Supplier Device Package:0612
Size / Dimension:0.063" L x 0.126" W (1.60mm x 3.20mm)
Series:ERJ
Resistance:56 mOhms
Power (Watts):1W
Packaging:Tape & Reel (TR)
Package / Case:Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Other Names:ERJB2CJR056V
Operating Temperature:-55°C ~ 155°C
Height - Seated (Max):0.032" (0.80mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:56 mOhms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1206 (3216 Metric), 0612 Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film