ERJ-3RQF1R8V
Panasonic
ERJ-3RQF1R8V
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERJ-3RQF1R8V with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERJ-3RQF1R8V
Manufacturer Panasonic
Description RES SMD 1.8 OHM 1% 1/10W 0603
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs
100 pcs250 pcs500 pcs1000 pcs
Data sheet
Tolerance:±1%
Temperature Coefficient:±200ppm/°C
Supplier Device Package:0603
Size / Dimension:0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.80mm)
Series:ERJ
Resistance:1.8 Ohms
Power (Watts):0.1W, 1/10W
Packaging:Cut Tape (CT)
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Other Names:P1.8AJCT
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:43 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)
Features:Automotive AEC-Q200, Current Sense
Failure Rate:-
Detailed Description:1.8 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film