ERHB631LGC182ME95U
Nippon Chemi-Con
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERHB631LGC182ME95U with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERHB631LGC182ME95U
Manufacturer Nippon Chemi-Con
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lead Free Status / RoHS Status
Call
Reference Price
(In US Dollars)
40 pcs
Data sheet
Voltage - Rated:630V
Tolerance:±20%
Surface Mount Land Size:-
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Series:RHB
Ripple Current @ Low Frequency:6.4A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.96A @ 3kHz
Ratings:-
Polarization:Polar
Packaging:-
Package / Case:Radial, Can - Screw Terminals
Other Names:ERHB631LGC182ME95M
ERHB631LGC182ME95M-ND
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Mounting Type:Chassis Mount
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing:1.240" (31.50mm)
Height - Seated (Max):3.898" (99.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Detailed Description:1800µF 630V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
Capacitance:1800µF