ERG-1SJ511
Panasonic
ERG-1SJ511
Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy ERG-1SJ511 with confidence from CJJhk.com, 1 Year Warranty
Request a Quote
Part No. ERG-1SJ511
Manufacturer Panasonic
Description RES 510 OHM 1W 5% AXIAL
(In US Dollars)
1 pcs10 pcs25 pcs50 pcs100 pcs
250 pcs500 pcs1000 pcs5000 pcs
Data sheet
Tolerance:±5%
Temperature Coefficient:±350ppm/°C
Supplier Device Package:Axial
Size / Dimension:0.110" Dia x 0.354" L (2.80mm x 9.00mm)
Series:ERG
Resistance:510 Ohms
Power (Watts):1W
Packaging:Bulk
Package / Case:Axial
Other Names:ERG1SJ511
P510W-1
P510W-1BK
Operating Temperature:-55°C ~ 235°C
Number of Terminations:2
Moisture Sensitivity Level (MSL):1 (Unlimited)
Manufacturer Standard Lead Time:16 Weeks
Lead Free Status / RoHS Status:Lead free / RoHS Compliant
Height - Seated (Max):-
Features:Flame Proof, Safety
Failure Rate:-
Detailed Description:510 Ohms ±5% 1W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Metal Oxide Film